Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Dziady baby z drewna - tego jeszcze nie było! Czyli - rozwój tożsamości lokalnej, kultywowanie rękodzieła i PROMOCJA środków unijnych
LGD Ziemia Wieluńska we współpracy z gminami ze swojego obszaru oraz Gminnym Ośrodkiem Upowszechniania Kultury i Sportu zaprosiła mieszkańców na I Plener Rzeźbiarski w Ostrówku, warsztaty rzeźbiarskie, wernisaż i wystawę rzeźb we wnętrzach Chaty Wiejskiej.
Artyści rzeźbiarze w akcji
W plenerze wzięło udział 6 artystów rzeźbiarzy posługujących się różnymi technikami, którzy przez 4 dni wykonywali rzeźby dla gmin należących do obszaru LGD. Artyści dostali duże kłody rzeźb, które z dnia na dzień na oczach widzów zaczęły nabierać ludzkich kształtów i wyrazistości. Z rąk artystów przy rozbrzmiewających dźwiękach pił mechanicznych oraz stukotu młotków drewnie nadawany był kształt artystyczny. Każdy odwiedzający mógł przyglądać się procesowi twórczemu, od początku pracy do jej zakończenia.
Sztuka nie istnieje bez odbiorców - 250 dzieci i młodzieży na warsztatach
Podczas pleneru odbywały się także warsztaty dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z naszego regionu, które mogły nie tylko posłuchać opowieści o wspaniałej sztuce i mechanizmie powstawania rzeźb ale także mogły własnoręcznie wypróbować na kłodach drewna dłubania i stworzyć chociaż mały zarys postaci. w Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród szkół z obszaru LGD. Wzięło w nich udział 250 dzieci i młodzieży.
Wernisaż i wystawa rzeźb
Dodatkową atrakcją Pleneru była wystawa rzeźb zorganizowana w klimatycznym wnętrzu Chaty Wiejskiej. W dniu ostatnim tj. 15 czerwca odbyło się uroczyste wręczanie rzeźb przedstawicielom gmin, którzy z wielkim entuzjazmem przyjęli to co zaprezentowali im wspaniali rzeźbiarze.
Artyści wykonali następujące rzeźby:
1. Grzegorz Kołaczek - Król Kazimierz Wielki dla gminy Wieluń,
2. Andrzej Kołaczek - Wiking z tarczą dla gminy Biała,
3. Andrzej Spodzieja - Szlachcic dla gminy Mokrsko,
4. Łukasz Zabłocki - postać chłopa dla gminy Czarnożyły
5. Andrzej Czyż - postać gospodyni dla gminy Ostrówek,
6. Józef Fiedor - postać Papieża Jana Pawła II dla gminy Skomlin
Rozwój tożsamości lokalnej, kultywowanie rękodzieła i środków unijnych
LGD Ziemia Wieluńska pragnie włączać i angażować mieszkańców swojego obszaru w różnego rodzaju inicjatywy, które sprzyjają rozwijaniu tożsamości lokalnej. Pragnie także poszerzać ofertę kulturalną regionu i tworzyć imprezy, które będą rozpoznawalne poza granicami samego LGD.
Plener był też ciekawym sposobem na promocję i kultywowanie lokalnych tradycji. W tym przypadku - rękodzieła.
Dzięki takim imprezom docieramy także do mieszkańców z informacjami o środkach unijnych, które są do rozdysponowania na obszar naszego LGD. Właśnie dlatego podczas tego pleneru był zorganizowany namiot informacyjny, w którym pracownicy biura udzielali szczegółowych informacji na ten temat.
Red. Fot. D. Smolnik-Wasielewska, A. Ornaf-Jabłonowska