Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej
Działanie ma na celu wpływać na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich przez promowanie dywersyfikacji działalności i tworzenie pozarolniczych źródeł dochodów oraz łagodzenie skutków bezrobocia.
Beneficjent
Osoba fizyczna: rolnik, małżonek rolnika lub domownik - w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Zakres pomocy
Pomocy udziela się z tytułu podjęcia lub rozwoju działalności w zakresie:
* usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa;
* usług dla ludności;
* drobnej wytwórczości, rzemiosła lub rękodzielnictwa;
* robót i usług budowlanych oraz instalacyjnych;
* usług turystycznych oraz związanych ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem;
* usług transportowych;
* usług komunalnych;
* przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych;
* magazynowania lub przechowywania towarów;
* wytwarzania materiałów energetycznych z biomasy;
* rachunkowości, doradztwa lub usług informatycznych.
Forma i wysokość pomocy
Pomoc ma formę zwrotu części kosztów kwalifikowanych projektu. Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne nie może przekroczyć 100 tys. zł.
Maksymalny poziom pomocy
Maksymalny poziom pomocy finansowej może wynosić 80% w przypadku operacji realizowanych w gospodarstwie rolnym rolnika, w którym wystąpiła szkoda spowodowana przez co najmniej jedno ze zdarzeń losowych wymienionych w art. 3 ust. 2 pkt 2-11a ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm.),
Wnioskodawca będzie mógł wystąpić o refundację nie więcej niż 80 % poniesionych kosztów kwalifikowalnych, jeśli łączna wysokość szkody:
--w budynkach, budowlach, maszynach, urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach i plantacjach wieloletnich lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, wynosi nie mniej niż 10 000 zł oraz
-w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich w rozumieniu ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. 133, poz. 921, z późn. zm.) lub rybach, wynosi średnio powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji w gospodarstwie rolnym.
We wszystkich pozostałych przypadkach poziom pomocy finansowej może wynosić 50%.