• 1
  • 2

Logotypy

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Konferencja w Kielcach

Utworzono: sobota, 16, kwiecień 2011

 

Powrót do średniowiecza i wnioski na przyszłość. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z udziału w Międzynarodowej Konferencji ,,Wiejski produkt turystyczny - doświadczenia i wyzwania" w Kielcach. 


Konferencja była wydarzeniem towarzyszącym III Międzynarodowym Targom Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki i odbyła się w dniach 15.04-16.04.2011 r. Kluczowym tematem spotkania było wzmocnienie marki wiejskiego produktu turystycznego, wzmocnienie działań w systemie informacji o produktach markowych oraz o potrzebach rozwoju nowoczesnych narzędzi promocji.

W nawiązaniu do tematyki konferencji można stwierdzić, że mieszkańcy obszaru LGD Ziemia Wieluńska mogą pochwalić się produktami charakterystycznymi dla tego regionu takimi jak np. kiełbasa wiejska, prażuchy, kluski turlane, placki ziemniaczane, żurek, bigos, polewka. Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych w ubiegłym roku zdaliśmy sobie sprawę, że jest dużo osób zainteresowanych stworzeniem i reklamą takiego produktu. Przeważnie są to osoby działające prężnie w Kołach Gospodyń Wiejskich, w stowarzyszeniach oraz twórcy ludowi. To oni chcą promować charakterystyczne wyroby dla naszego regionu, które mogłyby zasłynąć także po za granicami naszego powiatu. Nie koniecznie muszą to być potrawy. Mogłyby to być np. zabytki architektury lub przyrody, folklor czy rękodzielnictwo artystyczne. Dzięki uczestnictwu w konferencji można wysnuć pewne wnioski, co do istoty stworzonego produktu. Nie konieczne musi to być coś nowego, wymyślonego. Wystarczy sięgnąć głęboko w przeszłość i odnaleźć coś, co może stać się naszą marką. Wiadomo, że liczy się pomysł, ale też chęć stworzenia czegoś innego czegoś czym inny region nie może się pochwalić.

Przebieg konferencji - warsztaty i powrót do średniowiecza

W trakcie konferencji odbyły się warsztaty dotyczące współpracy i budowy produktu turystycznego. Specjaliści podsumowali również 20-letni dorobek turystyczny polskiej wsi.

W drugim dniu zwiedziliśmy Wioskę Średniowieczną w Hucie Szklanej. Jest to rekonstrukcja Wioski Słowiańskiej. Znajduje się w niej 6 drewnianych stanowisk z XII w interaktywny sposób ukazujący życie pierwszych osadników i ich pracę. Stanowiska poświecone są różnym zawodom np. garncarstwu, tkactwu, bartnictwu.

Mieliśmy także okazję zwiedzić Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Łysej Górze. Historia klasztoru tego drugiego pod względem wysokości szczytu Gór Świętokrzyskich, sięga początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Przez wieki było to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc kultu religijnego na ziemiach polskich. Ludowe przekazy mówią, że tutaj czarownice organizowały sabaty. Odprawiane były tajemne gusła, trwała piekielna zabawa i tańce.

 

 Copyright © 2015 Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemia Wieluńsko - Sieradzka" - www.zw-s.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.