Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Reportaż TVP o Lokalnej Grupie Działania
29 kwietnia Lokalna Grupa Działania miała przyjemność gościć na swoim terenie znaną z TVP Łódź reporterkę i prezenterkę Magdalenę Michalak wraz z ekipą.
Dzięki środkom finansowym SR KSOW (Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich) realizowany jest projekt cyklu reportaży o Lokalnych Grupach Działania z województwa łódzkiego. Tym razem nam udało się opowiedzieć w ciekawy sposób o Ziemi Wieluńskiej, o tym czego dokonano, o planach na przyszłość oraz o celach postawionych na danym terenie należącym do Lokalnej Strategii Rozwoju.
Podczas programu pani Magdalena prowadziła rozmowy z zaproszonymi gośćmi: pan Krzysztof Domagała - historyk ze Skomlina, zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa, Wiejska Strefa Djembe (Mokrsko) i MC Czesiu (Wieluń), pan Grzegorz Kołaczek z Wielunia, prezes Stowarzyszenia LGD pan Dariusz Leman oraz sołtys Bieniądzic - pani Jadwiga Marczewska. Rozmówcy opowiadali o inicjatywie Leader, jak doszło do założenia grupy, jakie gminy wchodzą w jej skład, czego grupa już dokonała i jakie projekty ma zamiar realizować.
Nagrania do programu odbyły się na terenie gmin: Skomlin, Mokrsko i Wieluń.
Pierwszy punkt programu "A może by tak..." został zrealizowany na Ziemi Skomlińskiej, gdzie zaproszony gość, pan Krzysztof Domagała - historyk opowiedział o tym, co działo się tutaj w niedawnym czasie oraz o najbliższych planach na przyszłość. Wywiad był prowadzony nieopodal Wróblewa, gdzie jeszcze w czasach przedwojennych biegła linia granicząca Polskę z Niemcami. Po niekrótkiej i ciekawej rozmowie przenieśliśmy się wraz z ekipą kilkaset metrów dalej, aby zobaczyć pradolinę Prosny.
Następnie pojechaliśmy do Ożarowa do Muzeum Wnętrz Dworskich, gdzie zaprezentował się Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy wykonując utwór z własnego repertuaru. Zaraz po tym grupa Wiejska Strefa Djembe wraz z wieluńskim raperem MC Czesiem zaprezentowali także własny utwór powstały z owocnej współpracy. Pani Magdalena przeprowadziła także wywiad z jednym z członków zespołu.
I oto dobrnęliśmy do połowy programu. Następnym punktem był park przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie reporterka przeprowadziła wywiad z prezesem Stowarzyszenia LGD Ziemia Wieluńska Dariuszem Lemanem, który opowiedział o początkach stowarzyszenia, o jego działalności i rozwoju gmin z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju. Zaraz po tym mieliśmy okazję obejrzeć z zachwytem rzeźby pana Grzegorza Kołaczka-rzeźbiarza z Wielunia, który zaprezentował nam swoją pierwszą w życiu rzeźbę, opowiedział o swej działalności, pasji, pomyśle na życie. Prace te wywarły zarówno na nas jak i ekipie telewizyjnej ogromne wrażenie.
Trochę zgłodniali i nieco zmęczeni pojechaliśmy do Bieniądzic, gdzie czekała już na nas pani sołtys Jadwiga Marczewska z pyszną, jak się później okazało, 'polewką', który niebawem zdobędzie miano lokalnego produktu. Pani Jadwiga niczym R. Makłowicz na żywo przedstawiała etapy przygotowania, słynnej już, 'polewki'. Był to ostatni punkt dnia. Po posiłku, z pełniejszymi żołądkami, przyszedł czas pożegnać się z ekipą TVP. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem, jakich z resztą w ciągu dnia udało zrobić się bardzo dużo, które państwo zobaczyć możecie na naszej stronie w galerii. Każdy z nas po raz pierwszy mógł obserwować jak 'od kuchni' powstaje reportaż. Teraz zostaje nam oglądanie zdjęć, wspominanie i czekanie na emisje programu. Zachęcamy również do oglądania zdjęć z planu!, które znajdują się w naszej galerii. Ponadto zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka "A może by tak..." z naszym udziałem już w ten czwartek 6 maja o godz. 18.25 na łódzkiej 'Trójce'.